Bina Güçlendirme Kredisi 2023

Bina güçlendirme kredisi, hasarlı veya eski yapılarını güçlendirmek isteyenleri maddi olarak desteklemek için devlet tarafından tanınan bir finans desteği hakkı.

 Bu yazımızda, bina güçlendirme kredisinin 2023 yılındaki şartlarını anlatıyoruz.

Gerek döviz kurları artışı, gerekse global emtia fiyatları artışı nedeniyle son 1 yılda, tüm  yapı malzeme ve işçilik fiyatları %100 oranı üzerinde arttı.

2021 yılında bina güçlendirme kredisi, devlet desteği olarak 90.000 TL  ile artışla beraber daire başı ortalama bina güçlendirme maliyeti 200.000 TL’ yi karşılaması mümkün değildir.

Yaklaşan Marmara Depremine karşı binalarını güçlendirmek isteyen vatandaşların önü neredeyse tıkanmış durumdaydı.

Bu sorunun çözümü için, 1 Şubat 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve  Çevre Şehircilik Bakanlığı 6303 sayılı yasa kapsamında yaptığı değişiklikle, bina güçlendirme banka kredisi destek paketini yüzde yüz arttırarak 180.000 TL’ye yükseltildi.

Bu karar 2.02.2022 tarihinde resmî gazetede yayınlanmıştır.

Ayrıca ilgili kararname kapsamında  yapılan bir diğer değişiklik ile faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır.

Güçlendirme için banka kredi desteklerinin artırılması vatandaşın evini depreme karşı güçlendirmesi için büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

Buna karşın bankaların  güçlendirme kredisi için henüz bir kampanya ve paket oluşturmaması, devlet kredi sübvanse oranında değişiklik yapılmaması, kredi geri ödemesindeki sürenin uzatılmaması, vatandaşın evini güçlendirmesi için kredi seçeneğine yönelme eğilimini azaltmaktadır.

Yine de bankalardan alınacak bu devlet destekli kredi ile ülkemizdeki depreme dayanıksız konutların güçlendirilmesi için halkın finanse edilmesi, gelecek depreme karşı hazırlıkta büyük fayda sağlayacaktır.

ÖncekiBoğaziçi İmar Kanununa Tabi Binaların Güçlendirilmesi
SonrakiKolon Güçlendirme Fiyatları | 2023 Kolon Güçlendirme Maliyet
Yorum Yazın